A leveseik közül a legismertebbek a minesztra (minestrone) és a húsleves (brodo). Az előző sűrű és igen tartalmas zöldségleves, az utóbbit marhahúsból, kolbászból és sonkából készítik. Leveseik elmaradhatatlan kísérője a reszelt parmezán sajt.
Előételeik közül a tésztafélék, közismerten igen kiváltságos helyet foglalnak el. A makarónit és a spagettit mindig frissen főzik, és oliva olajjal keverik össze. A tésztákra általában kevés öntetet tesznek, melyben a főszerepet legtöbb esetben a paradicsom játsza. Ezen kívül számos töltött tésztaféléjük van, amelyeket darált hússal, különféle ragukkal, vagy reszelt sajttal meghintve csőben sütve tálalnak. Zöldségekből is számos előételt készítenek. A nálunk is ismert kelbimbó, padlizsán és gombafélék mellett igen kedvelt az articsóka is. Ezeket köretként is tálalják. A különböző rizottókat és tojásételeket meleg előételként is készítik.
Az olasz konyha a tengeri halak, rákok, osztrigák és csigák számos fajtáját használja fel. A homár, a languszta és a szkampi (kicsi rákok) meleg és hideg változata is fellelhető étlapjaikon. Halaikat roston vagy rántva, mártással és vajjal főzve készítik.
A húsféléket sütéssel, főzéssel, párolással, nyárson sütéssel készítik. Marha-, borjú-, bárány- és szárnyasételeiket számos változatban különféle ragukkal és zöldségkörettel tálalják. Félangolos húsféléket éppúgy készítenek, mint párolt vagy vajban pirítottakat. Előszeretettel fogyasztják a házi nyulat, amelyet sütve vagy párolva készítenek. Az olasz húskészítmények közül a leghíresebbek speciálisan készített felvágottakat (mortadella) és a különlegesen füstölt sonkák.
A húsételekhez zöldség- és burgonyaköretet tálalnak. A zöldfőzelékek készítési módja a francia és angol konyháéval megegyezik. Egyszerűen sós vízben főzik meg az alapanyagokat, majd nyers vagy olvasztott vajjal, fűszerezve tálalják.
A salátaféléknek nagy kultusza van az olasz konyhában. Az év minden szakában található náluk friss zöldsaláta, készítésüknél szűz olivaolajat használnak, de egyéb dresszingeket (önteteket) is készítenek, melyeket leginkább citromlével ízesítenek. Spenótos-mascarponés fettuccine recept
hozzávalók 2 főre
- 30 dkg friss, zsenge spenót
- 25 dkg mascarpone
- 2 citrom leve
- 1/2 újfokhagyma
- 5 dkg parmezán
- 1 kk só
- 1/2 kk bors
- 20 dkg fettuccine
elkészítés
- A tésztát lobogó, sós vízben al dentére főzzük. A tészta főzővízéből teszünk félre egy keveset.
- Közben a turmixba dobjuk a spenótlevelek felét, a mascarponéval, parmezánnal és a fokhagymával együtt. Citromlevet facsarunk rá. Turmixoljuk.
- Megkóstoljuk. Sózzuk-borsozzuk.
- Szükség és ízlés szerint hígíthatjuk a szószt egy-két evőkanálnyi (vagy akár kicsit több) főzővízzel. Ki, hogy szereti.
- A kifőtt, leszűrt tésztát visszatesszük a lábsaba, hozzáadjuk a friss, összetépkedett (vagy csíkokra vágott) spenótleveleket, összemelegítjük és kész.
- Azon nyomban megesszük
Garnéla rizottó metélt spenóttal recept
http://www.nosalty.hu/
hozzávalók 4 főre
- 1 pohár rizottórizs
- vaj
- olívaolaj
- 4 dl csirke alaplé
- 2 dl fehérbor
- reszelt gyömbér
- 1 salottahagyma
- 10 db garnéla (megpucolva, fejét félrerakva)
- 3 ek mascarpone
- só bors
- Vaj és olívaolaj keverékén üvegesre pároljuk a hagymát, majd hozzákeverjüka rizst, és 2-3 perc alatt átpirítjuk.
- Ezután bő 2 dl fehérbort adva hozzá addig főzzük, még szinte szirupossá nem válik.
- Ekkor jöhet az alaplé kb. 2/3-a, a garnélafejek, és a reszelt gyömbér.
- Lassú tűzön főzzük, míg fel nem veszi az alaplevet, és a maradékot fokozatosan adagoljuk hozzá (közben sózzuk, borsozzuk).
- Kb. 12-15 perc alatt készül el az alaprizottó. Az utolsó 3 percben nekiállunk a spenótnak, amihez serpenyőben olívaolajon lapjára szelt fokhagymákat adunk, és enyhén pirítjuk. Ekkor kerül hozzá a metélt spenót, amit 1-2 perc alatt átforgatunk, majd félrehúzuk és kivesszük.
- Ugyanebben a serpenyőben sütjük meg a garnélákat (ha főtt garnéláról van szó 1-1 perc bőven elég a pirításhoz).
- Az alaprizottó megfőtt, kivesszük a rákfejeket, teszünk bele bőven mascarponét, hogy jó krémes legyen, belekeverjük a spenótot és tálalásnál rárakjuk a garnélákat, vagy ezeket is belekeverhetjük. Ki, hogy:)
- Egy kis rákolajjal is megcsepegtethetjük, amit a páncélból készítünk el
- 4 körte (én vilmost használtam, az szerintem a legfinomabb hozzá)
- 25 dkg leveles tészta
- 2 dl száraz fehérbor (én vörösbort használtam)
- fahéj
- 5 szem szegfűszeg
- nádcukor (ízlés szerint)
- fél citrom
- 1 db tojás
- kis porcukor
- A bort öntsük fel 2 dl vízzel, adjuk hozzá a fahéjat, szegfűszeget, nádcukrot, citrom levét. Forraljuk fel, de már az elején tegyük bele a körtéket. (Én nem hámoztam meg, de legközelebb úgy csinálom, mert talán akkor jobban beszívja a gyümölcshús a "pácot".) Forraljuk így 15 percig, majd tegyük ki hűlni az ablakba.
- Gyúrjunk a leveles tésztához kevéske porcukrot (kb 2 lapos ek), nyújtsuk ki és vágjunk 1,5 cm széles és a lehető leghosszabb csíkokat belőle.
- Tekerjük be a körtéket a csíkokkal, majd a felvert tojás felével kenegessük be.
- 200 fokra előmelegített sütőben süssük először 15 percig, kenjünk rá újabb réteg tojást majd 220 fokos sütőben még 10 percig süssük.
elkészítés
Körte ketrecben recept
hozzávalók 4 főre
elkészítés
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése